Podczas terapii zajęciowej uczestnicy są podzieleni na pięcioosobowe grupy. Każda grupa zajmuje się inną pracą. Ze względu na rodzaj wykonywanych czynności grupy przydzielone są do poszczególnych pracowni tematycznych. W WTZ istnieje:
Pracownia sitodruku, gdzie wykonywane są nadruki na koszulkach np. z logiem Towarzystwa i Warsztatu oraz butony (przypinki) okazjonalne lub ze zdjęciami.
W pracowni gospodarstwa domowego uczestnicy uczą się prostych prac domowych takich jak przygotowywanie posiłku, sprzątanie stanowiska pracy, mycie, obieranie warzyw i owoców oraz zasad higieny związanych z przygotowaniem i podawaniem posiłków. W świetlicy, która jest połączona z kuchnią podopieczni uczą się wyszywać, szydełkować oraz cerować.
Pracownia technik różnych wyposażona jest między innymi w bindownicę oraz laminator. Uczestnicy uczą się tu bindować i laminować. Efektem pracy tej pracowni są co roku dzienniki potrzebne instruktorom podczas pracy grupowej.
Pracownia prac użytkowych, to typowo męska część WTZ. Wykonywane są tu ramki na obrazki wykonane w innych pracowniach, mężczyźni naprawiają rzeczy, które uległy zniszczeniu podczas zajęć w warsztacie, wykonują podstawy do stroików oraz półki, drewniane oprawy do zegarów i inne przedmioty wymagające majsterkowania.
Pracownia krawiecka jest miejscem, gdzie niepełnosprawni uczą posługiwać się igłą, szyć torebki, poduszki, podkładać nogawki spodni oraz haftować.
Pracownia artystyczna to raj dla osób, które najchętniej widzą się w pracach twórczych. Jak w każdej pracowni, tak i w tej czynności są dostosowane do możliwości uczestników. Jedni nawlekają koraliki tworząc piękne korale, inni rysują, malują a jeszcze inni wolą robić okolicznościowe stroiki i ozdoby.
|