Towarzystwo realizowało duży projekt dofinansowany przez Fundację Inicjatyw Obywatelskich. Były to zajęcia w Klubie Terapeutycznym dla dzieci niepełnosprawnych z gmin powiatu stargardzkiego. Już w trakcie działań docierały sygnały od rodziców dzieci uczestniczących w spotkaniach, że projekt bardzo przypadł im do gustu. Zajęcia przeprowadzane w soboty w budynku WTZ w Dzwonowie pozwoliły na nawiązanie kontaktów rodziców z podobnymi problemami wychowawczymi niepełnosprawnych dzieci.
W odpowiedzi na potrzeby jakie trapią całą gminę Marianowo i otaczające ją miejscowości Towarzystwo Rozwoju Gminy Marianowo postanowiło wznowić działania Klubu Terapeutycznego, jednak z pewnymi zmianami. Pierwszym krokiem, jakie powzięło było napisanie projektu. Co roku FIO ogłasza konkursy grantowe, w których mogą brać udział organizacje pozarządowe. Warunkiem jest napisanie jak najlepszego programu działania wraz z jego uzasadnieniem oraz bardzo dokładnym kosztorysem zaplanowanych przedsięwzięć.
„Konkursy ogłaszane przez FIO nie należą do najłatwiejszych, dlatego na napisanie dobrego projektu potrzeba sporo czasu i poświęcenia wiele uwagi.” – komentuje Joanna Tomczak, która zajmowała się pisaniem zarówno części merytorycznej jak i finansowej. „Przed nami jeszcze długa droga. Od napisana projektu wszystko się zaczyna, teraz najtrudniejszy czas - oczekiwania na wyniki konkursu. W zeszłym roku udało nam się zdobyć dofinansowanie, mam nadzieję, że i tym razem nam się powiedzie.”
Innym wyzwaniem jakiego podjęło się TRGM jest wniosek skierowany do Funduszy Norweskich wspierających organizacje pozarządowe. „W tym projekcie pomyśleliśmy o młodzieży zamieszkującej Dzwonowo. Celem jest chęć pobudzenia do działalności młodych ludzi. W planach mamy utworzenie Klubu Młodzieży Aktywnej, gdzie mogliby się spotykać i uczyć czegoś, co będzie przydatne w dorosłym już życiu. Poprzez stworzenie małej poligrafii będą mieli możliwość pokazania swojej gminy innym. Zdjęcia z okolicy byłyby naklejane na koszulki, kubki i buttony a następnie rozprowadzane na kiermaszach. Młodzież zajmowałaby się także redagowaniem gazetki, przez co zwróci uwagę na potrzeby i problemy, ale także walory miejsca, w którym zamieszkuje.” – mówi Joanna Tomczak.
„W chwili obecnej jesteśmy na etapie czekania na wyniki konkursów. Mamy nadzieję, że oba projekty spodobają się komisji i uzyskamy potrzebne środki na realizację zaplanowanych działań. Mamy jeszcze wiele pomysłów, które czekają na realizację między innymi z listem intencyjnym, wspierany przez Towarzystwo przystąpił do konkursu „Seniorzy w akcji” Pan Henryk Maciejewski. Pani Asia tylko czeka na okazje i śledzi ogłoszenia o kolejnych konkursach grantowych. Myślę, że z tak zaangażowanymi społecznie osobami wiele zdziałaliśmy i jeszcze więcej możemy zrobić.” – komentuje Prezes Towarzystwa Gminy Marianowo – Jolanta Zygadło.
Klub terapeutyczny wznawia działania
11 czerwca na stronie internetowej Funduszu Inicjatyw Obywatelskich pojawiła się informacja na temat rozstrzygnięcia konkursu w ramach Krajowego Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w 2009 r. Projekt złożyło także Towarzystwo Rozwoju Gminy Marianowo, który okazał się być tak doby, że otrzymał dofinansowanie. Pomysłodawczynią oraz autorem wniosku jest Pani Joanna Tomczak, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzwonowie. „Ogromnie się cieszę, zwłaszcza, że konkurencja była tak duża. Długo czekaliśmy na wyniki, powoli wątpiliśmy w sukces, a tu taka niespodzianka. Na 1533 wnioski ocenione pozytywnie pod względem formalnym i merytorycznym 281 otrzymało dofinansowanie i w tym nasza organizacja. Znaleźliśmy się na 19 miejscu konkursowym - jesteśmy bardzo szczęśliwi. To miejsce i pozytywny wynik zobowiązuje i ogromnie motywuje do dalszej pracy.”
Zadanie realizowane podczas projektu, to utworzenie Klubu Terapeutycznego dla niepełnosprawnych dzieci do 18 roku życia z gminy Marianowo, Stara Dąbrowa oraz Chociwel. W każdą sobotę przez 18 miesięcy dzieci będą bezpłatnie dowożone na zajęcia terapeutyczne w budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzwonowie.
Rekrutacja już się zaczęła. Jest przeprowadzana przy pomocy Ośrodków Pomocy Społecznej z gmin objętych projektem. Pod uwagę będzie brany czas braku rehabilitacji, status materialny rodziny oraz jednostka chorobowa. Im dziecko choruje na trudniejsze schorzenie, tym ma większe szanse na zakwalifikowanie się do projektu.
Zakres działalności Klubu obejmuje rehabilitację społeczną oraz ruchową dzieci. Często spotykamy niepełnosprawnych, zamkniętych w domach, wielu z nich posiada młodsze rodzeństwo, które nie rozumie dlaczego rodzice poświęcają choremu dziecku więcej czasu niż im. Zdarza się, że są odrzucani przez środowisko a także, co boli takie dzieci najbardziej są odrzucani przez rówieśników. Nie potrafią zrozumieć dlaczego, choć chcą być takimi samymi dziećmi jak inni, to nie znajdują zrozumienia wśród znajomych z podwórka. Takie zachowanie szczególnie zauważalne jest na terenach wiejskich, gdzie niedoinformowanie sąsiadów przysparza ogromnego bólu.
W Klubie Terapeutycznym dzieci będą spotykały się regularnie na zajęciach z zakresu arteterapi, która jest znana jako metoda rozładowania negatywnych emocji, uczy wyciszenia oraz ćwiczy selektywność i ciągłość uwagi. Dzieci dzięki wystawie swoich prac będą mogły pochwalić się swoimi osiągnięciami rodzicom, co niewątpliwie wpłynie na podniesienie ich poziomu samooceny. Zajęcia gospodarstwa domowego pozwolą na zapoznanie się nie tylko z umiejętnościami potrzebnymi w domu takimi jak przygotowywanie wspólnych posiłków, sprzątanie stanowiska pracy ale także zapewnią możliwość nauki i kształtowania rozpoznawania smaków. Dzieci nauczą się podczas tych zajęć jak kulturalnie zachowywać się przy stole oraz w jaki sposób efektownie podać posiłek.
Muzykoterapia połączona z pracą logopedy jest propozycją, której w poprzednim projekcie nie było. Wiele dzieci ma problemy z mową. Praca logopedy, będzie obejmowała ćwiczenia ogólne usprawniające, oddechowe, gry i zabawy ruchowe połączone z elementami rytmiki tańca, grę na instrumentach oraz poruszanie się w rytm muzyki, a także relaksację z wykorzystaniem fotela masującego i oświetlenia terapeutycznego. Zajmie się także terapią logopedyczną, ukierunkowaną na usuwanie wszelkich zakłóceń porozumiewania się w tym: kształtowaniem prawidłowej mowy, stymulowaniem opóźnionego rozwoju mowy oraz doskonaleniem wymowy już ukształtowanej.
Podczas zajęć w Klubie Terapeutycznym każde z dzieci przechodzić będzie indywidualną rehabilitację ruchową, ukierunkowaną na jego potrzeby, którą poprowadzi fizjoterapeuta w specjalnie przygotowanym to tego celu gabinecie rehabilitacyjnym. Rodzice będą mogli korzystać z pomocy psychologa, który pomoże im w rozwiązywaniu problemów, które rodzą się podczas opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Wraz z instruktorami, pomoże dobrać zajęcia i pomoce przydatne do rehabilitacji w domu.
Dla uatrakcyjnienia zajęć oraz lepszego poznania się uczestników projektu zaplanowano pikniki integracyjne, zabawę taneczną, wyjazd na basen, plenery malarskie na profesjonalnych sztalugach malarskich oraz wyjazd nad morze. Kub weźmie udział także w organizowanym przez TRGM oraz Urząd Gminy w Marianowie co roku festynie „Lato z Sydonią”. Atrakcji dla dzieci na pewno nie zabraknie. Tym bardziej że należy im się to po ciężkiej pracy nad doskonaleniem siebie.
Projekt wprowadzając nowe, alternatywne techniki i metody pracy zakłada terapie pobudzającą aktywność umysłową i wrażliwość sensoryczną niepełnosprawnego dziecka, za pomocą modelowania poprawnych zachowań i redukowania zachowań agresywnych orz zespołów nadpobudliwości. Zajęcia z logopedą zmierzają do korygowania zaburzeń porozumiewania się.
„Towarzystwo Rozwoju Gminy Marianowo włoży w realizację tego projektu wiele pracy i serca, tak by osiągnąć zamierzone efekty. Dzisiaj z wielkim zadowoleniem mogę wreszcie przekazać wszystkim zainteresowanym rodzicom, którzy dzwonili i dopytywali o terapię i rehabilitację ich niepełnosprawnych dzieci – Klub Terapeutyczny w Dzwonowie wznawia swoją działalność.” – komentuje Joanna Tomczak
„Ten projekt jest szczególny, bo dzięki niemu będziemy w stanie pomóc potrzebującym dzieciom. Nie zawsze mają możliwość korzystania z profesjonalnej terapii, zwłaszcza na terenach wiejskich. Działania jakie zaczynamy są kontynuacją projektu z zeszłego roku. Informacje zwrotne jakie Towarzystwo otrzymało od rodziców oraz uśmiechy niepełnosprawnych dzieci pokazały, jak bardzo trafnym był pomysł stworzenia miejsca spotkań i nauki. Dzięki projektowi również rodzice będą mieli okazję wymienić się doświadczeniami oraz problemami jakie ich trapią i w jaki sposób sobie z nimi radzą. Już dziś możecie Państwo zgłaszać chęć uczestnictwa w projekcie, pod nr tel. 091 561 72 11 ” – mówi koordynator projektu Aleksandra Zygadło
Towarzystwo każdego roku składa kilka a nawet kilkanaście projektów, w ramach różnych konkursów. Następnego dnia po wynikach konkursu FIO okazało się że i drugi, dużo mniejszy projekt przeszedł ocenę zarówno formalną, jak i merytoryczną oraz uzyskał dofinansowanie. Kolejne dwa wnioski jeszcze czekają na rozstrzygnięcie.
WARSZTATY MŁODZIEŻOWE poligraficzne i dziennikarskie
Towarzystwo Rozwoju Gminy Marianowo realizuje kolejny projekt. Projekt będzie współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej w ramach Programu Wspierania Aktywności Lokalnej "RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ" na terenach wiejskich. Celem projektu jest pobudzenie do działalności młodzieży wiejskiej w wieku od 16 do 23 lat. W tym celu, w Dzwonowie, zostaną utworzone Warsztaty Młodzieżowe, na które będzie uczęszczało 10 młodych ludzi, w wieku od 16 do 23 lat.
Zajęcia warsztatowe będą opierały się na promowaniu lokalnego potencjału gminy Marianowo, w zakresie kultury i dziedzictwa kulturowego regionu. W ramach warsztatów młodzieżowych, będą działały dwa koła warsztatowe: poligraficzne i dziennikarskie.
Ważnym elementem projektu jest współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi z terenu Gminy Marianowo. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dalewo i Gogolewo oraz Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Yes Sydonia. Stowarzyszenia będą współpracowały z młodzieżą, poprzez dostarczanie informacji do gazetki lokalnej, o realizowanych przedsięwzięciach i ciekawych wydarzeniach z życia Gminy Marianowo, a także poprzez rozpowszechnianie informacji na temat organizowanych kiermaszy, skierowanych do społeczności lokalnej Gminy Marianowo.
Realizowany projekt wykształci także u młodzieży nowe umiejętności, które pokażą możliwości efektywnego zagospodarowania czasu wolnego, ukazując tym samym ich potencjał i zdolności do podjęcia aktywizacji zawodowej. Projekt zrodzi mnóstwo pozytywnych efektów wśród całej społeczności lokalnej. Bezpłatna gazetka lokalna dostarczająca mieszkańcom najnowszych informacji z terenu Gminy Marianowo, a także kiermasze z gadżetami promującymi Gminę Marianowo, znacznie wzmocnią poczucie tożsamości, więzi i przynależności mieszkańców do zamieszkiwanego regionu. Pozytywna ocena wartości swojej miejscowości zmotywuje mieszkańców do dbałości o estetykę zamieszkiwanych regionów.
|